Bilgisayar ağlarının kullanım alanları PDF Yazdır e-Posta
Cumartesi, 13 Ocak 2007 02:05
Makale İçeriği
Bilgisayar ağlarının kullanım alanları
Sayfa 2
Sayfa 3
Tüm Sayfalar

 

Bilgisayar ağlarıyla(bundan sonra “ağ” olarak anılacak) ilgili teknik ayrıntılardan önce insanlar niçin ağları kullanırlar buna bir bakalım.


1.1. İş Uygulamaları

Günümüzde bir çok firma tamamen bilgisayarlara bağımlı hale gelmiştir. Bilgi işlem (Bİ) altyapısının çöktüğü bir durumda bir çok iş yeri de faaliyetini öyle yada böyle durdurmak zorunda kalmaktadır.

Bir firma farklı bölümlerinde bağımsız çalışan bir çok bilgisayara sahip olabilir. Örneğin üretim bölümünde, muhasebe, depo ve satış bölümlerinde ayrı ayrı çalışan bilgisayarlar olabilir. Ancak bir noktada bu bilgisayarlar bir diğerinin ürettiği veriye erişme ihtiyacı hisseder. Örneğin muhasebe departmanı için satış bölümünde kesilen faturaları anında görmek çok önemlidir. Aynı şekilde satış bölümü deponun bilgisayarlarında stok durumuna göre belli bir malın satışını yapabilir. Bu noktada zaten birbirinden bağımsız çalışan bilgisayar grupları yerine, herkesin kendi işine göre farklı bölümlerini kullandığı bir otomasyon programı, daha da önemlisi bu programın üzerinde çalıştığı bir veritabanının gerekliliği anlaşılır.

 

Ağların en önemli işlevi kaynak paylaşımıdır. Kaynak bir veritabanı olabileceği gibi bir donanım da olabilir. Hatta diğer bir ağa olan bağlantı dahi bir kaynaktır ve paylaşılabilir (İnternet paylaşımı). En basit örnek ve çoğunlukla ilk akla gelen donanım paylaşımıdır. On kişilik bir ofiste her kullanıcıya ayrı bir yazıcı satın alınması yerine, bir tane yazıcı kullanıcılardan birisinin bilgisayarına takılıp, diğer kullanıcıların bu yazıcıyı ağ üzerinden kullanmaları sağlanabilir.

 

Ancak genel olarak ağların en temel işlevi veri paylaşımıdır. Birçok ağ aslında bir veya birkaç veritabanı ve bu veritabanına bağlanan yüzlerce kullanıcıdan oluşur. Veritabanları güçlü sunucu(server) bilgisayarlar üzerinde tutulurken, istemci(client) yani bu veriye erişen kullanıcının önünde daha basit bir bilgisayar bulunur.

 

 

Bu sistem istemci-sunucu modeli olarak (client-server model) anılır. Bu sistemin temelinde şu vardır: İstemci taraftaki işlem(process) ağ üzerinden sunucuya yapılmasını istediği işi veya bulunması gereken veriyi içeren bir mesaj gönderir ve cevabını bekler. Sunucu tarafındaki işlem ise bu mesaj aldıktan sonra gereken işi yapar ve sonucunu istemciye gönderir. Örneğin google.com’u açıp, “bilgisayar ağları” yazıp, ara düğmesine tıklamanız, istemcinin sunucuya gönderdiği mesaj bölümünü oluşturur. Google’ın sunucusu, sizin girdiğiniz kritere göre kendi devasa veritabanını sorgular, sorgunun sonucunu da size gönderir ve ekranda çeşitli web sitelerinin linklerini görürsünüz.

Kaynak paylaşımından sonra ağların ikinci işlevi olarak insanlar arasında sağladığı iletişim imkanlarından bahsetmeliyiz. Elektronik posta hemen aklımıza geliyor. Bunun yanında ağ ortamında aynı anda iki kişinin aynı rapor üzerinde çalışmaları mümkündür, böylece birisinin yaptığı değişikliği, diğer kullanıcı anında görebilir.

Ağların sağladığı bir diğer etkileyici imkan ise video konferanstır. Böylece binlerce kilometre uzaktaki patronunuzla sesli-görüntülü hatta aynı sanal beyaz tahta üzerine şekiller çizerek görüşme yapabilirsiniz. Böylece daha önceleri uzun yolculuklar gerektiren toplantılar çok daha ucuza mal edilebilir.

Ağların mümkün kıldığı diğer bir imkan ise firmaların elektronik ortamda diğer firmalarla ve tüketicilerle ticaret yapabilmeleridir. Örneğin otomobil veya bilgisayar üreten bir firma diğer bir çok yan sanayi firması ile mal alım-satımı yapmaktadır. Kendisine mal sağlayan bu yan firmaların stok durumlarını anında görüp, elektronik ortamda daha küçük miktarlarda ama daha hızlı ve hatasız mal çekebilmesi, firmanın finans ve fiziksel kaynaklarını daha verimli kullanmasına yardım edecektir.

E-ticaret çok boyutlu olmasına rağmen, kuşkusuz ilk akla gelen İnternet üzerinden son kullanıcının yaptığı alışverişlerdir. Havayolları, kitapçılar ve daha bir çok firma İnternet üzerinden satış yapmaktadır.


Son Güncelleme: Pazartesi, 22 Ocak 2007 15:43
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 18 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...