Yazdırma PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 09 Ağustos 2007 01:59
Makale İçeriği
Yazdırma
Sayfa 2
Sayfa 3
Tüm Sayfalar
Yazdırma işlemleri bir şirket networkünde çok sık yapılır. Çalışanlar yaptıkları işlere göre sürekli çıktı alırlar. Her çalışanın yazdırma gereksinimleri farklıdır. Bir muhasebe çalışanına nokta vuruşlu yazıcı gerekirken grafikere renkli lazer yazıcı gerekebilir. Bir network yöneticisi olarak görevimiz kullanıcılara gerekli olan yazıcı kullanımını sunmaktır. Yazdırma işlemleri dikkatlice yönetilmesi gereken önemli bir konudur.

Yazdırma işlemlerinin yönetimi, bütün yazıcıları ihtiyaçlara göre bir ya da bir kaç sunucu bilgisayara kurularak ve bu sunucu üzerinden kullanımlarını denetleyerek sağlanabilir.

Windows Server 2003 yazıcı yönetimi konusunda bize oldukça gelişmiş özellikler sunmaktadır. Bir network yöneticisi olarak, networkdeki kullanıcıların Windows Server 2003’e bağlı olan yazıcıları paylaştırarak en uygun şekilde kullanmalarını sağlamalıyız.

1. Yazdırma Bileşenleri

Yazıcı yönetimine başlamadan önce Windows Server 2003’ün yazdırma bileşenlerine bir göz atmamız gerekmektedir. Bu bileşenler:

 

·        Print Server : Yazıcıların bağlı olduğu ve bu yazıcılara erişimi denetleyen sunucu sistemi.

·        Print Device : Çıktıyı veren fiziksel yazıcı cihazı. İki farklı türü vardır.

o       Local Print Device : Print Server’ın bağlantı noktalarından birine (LPT, COM, USB gibi) bir kablo ile direkt bağlıdırlar.

o       Network-Interface Print Device : Print Server’a network aracılığı ile bağlanabilen Print Device’lar. Kendi network kartları ve network adresleri olmak zorundadır.

·        Printer : İşletim sistemi ile Print Device arasındaki yazılımsal arayüzdür. Printer yazdırılacak dökümanın Print Device’a ne zaman ve nasıl ulaştırılacağını belirler.

·        Printer Driver : Windows Server 2003’ün yazdırma komutlarını Print Device’ın anlayabileceği formata getirmek için kullandığı dosyalar. Her Print Device’ın Driver’ı farklıdır ve kullanılabilmesi için bu Driver’ın Print Server’a yüklü olması gerekir.

2. Yazıcı Yükleme

Yazıcılarımızı kullanabilmemiz ve diğer kullanıcılara sunabilmemiz için Driver’larını yüklememiz gerekmektadir. Yazıcı yükleme ve yönetim işlemlerini “Printers and Faxes” klasörünü kullanarak yaparız. Bu klasöre Start menüsündeki Settings’den ya da Control Panel’den ulaşabiliriz. Yazıcı yükleyebilmek ve yönetebilmek için “Administrators”, “Print Operators”, ya da “Server Operators” grubunun üyesi olmamız gerekir.

İzleyen başlıklar, farklı Print Device türlerini adım adım yükleme yollarını anlatmaktadır.

Local Print Device Yükleme

3.Adım : “Printers and Faxes” klasörünü yukarıda anlatılan yolu izleyerek açıyoruz. (Şekil 1)

 

Şekil 1


 

4.Adım : Pencerede görünen “Add Printers”a çift tıklıyoruz. Karşımıza çıkan sihirbazda “Next” düğmesine basarak yüklemek istediğimiz yazıcı türü sorulan ekrana geliyoruz.(Şekil 2). “Local printer attached to this computer” seçeneğini işaretliyoruz. Sonra “Next” düğmesine basıyoruz.

·        Local printer attached to this computer : Local Print Device ve Network Interface Print Device yüklemek için seçilir.

·        Automatically detect and install my Plug and Play printer : Bu seçenek işaretlenirse Print Server’a bağlı olan Print Device sistem tarafından algılanmaya calışılır. Yazıcı Local Print Device ise ve Plug and Play desteği varsa işaretlenir.

·        A network printer, or a printer attached to another computer : Networkdeki başka bir bilgisayara bağlı ve paylaştırılmış bir yazıcıyı kurmak için kullanılır. (Client bilgisayarlarda bu seçenek işaretlenir.)

 


Şekil 2

 

5.Adım : Bu ekranda (Şekil 3) yüklemek istediğimiz Print Device Local ise “Use the following port” seçeneğini işaretleyip, Print Device’ın bağlı olduğu Portu seçiyoruz. Eğer Network-Interface ise “Create a new port” seçeneğini işaretliyoruz.

 

Şekil 3

 

6.Adım : Printer Driver’ı kurmamızı sağlayan bu ekranda karşımıza iki liste çıkıyor. Bu listeleri kullanarak yüklemek istediğimiz Print Device’ın marka ve modelini seçip “Next” düğmesine basıyoruz..Eğer listede yoksa “Have Disk” düğmesine basıp yazıcı ile gelen Driver CD’sini kullanmamız gerekir. (Şekil 4)

 

Şekil 4

 

7.Adım : Printer için bir isim girmemiz gerekiyor. Windows otomatik olarak bir isim oluşturur ve genelde bu isim uygundur.

8. 

9.Adım : Bu ekranda (Şekil 5) “Do not share this printer” seçeneği yazıcıyı paylaştırmaz. “Share Name” ise paylaştırır ve bir paylaşım adı yazılmasını gerektirir. Bu isim network kullanıcıları tarafından kullanılacaktır.

 Şekil 5

 

10. Adım : Print Device’ın bina içindeki yerini yazabilmemiz için “Location”, Print Device hakkında açıklayıcı ya da kullanıcıların bilmesini istediğimiz bir bilgi yazabilmemiz için “Comment” kısmını kullanabiliriz. (Şekil 6)

 

Şekil 6

 

11. Adım : Yazıcının doğru çalıştığından emin olabilmemiz için test seçeneğidir. “Yes” işaretlenirse Windows Server 2003’ün standart bir test sayfası basılır.

 

12. Adım : Sihirbaza verdiğimiz cevapların özetini gösteren bir ekrandır. Bir yanlışlık varsa geri dönüp düzeltebiliriz. Yoksa “Finish” düğmesine basıp yükleme işini bitirebiliriz. Yükleme bittikten sonra “Printers and Faxes” klasöründe yüklediğimiz yazıcı görünür. (Şekil 7)

 

Şekil 7

 


Son Güncelleme: Perşembe, 09 Ağustos 2007 02:26
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 5 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...