Windows XP: İnternet Bağlantı Ayarları PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 07 Eylül 2006 22:06

İnternete bağlanmaya çalışmadan önce bağlantı ayarlarımıza bir göz atalım.

 

Settings>Network Connections

veya

Control-Panel
> Network Connections

veya (eğer Classic Desktop kullanıyorsanız)

My Network Places
üzerine sağ tık>Properties

Sağ tarafta Dial-Up başlığı altında bağlantı simgesine tıklayınca, sol'da Network Tasks altındaki seçenekler değişecektir. Oradan da Change settings of this connection seçeneğine tıklayın.

Bunun yerine bağlantı simgesinin (örnekte UUNET isminde) üzerine sağ tıklayıp>Properties de diyebilirsiniz.

tab : General

Telefon numarasını girmeye veya değiştirmeye yarar.

Varsayılan olarak dialing rules aktif değildir. Yani yandaki resimdeki gibi dış hatta erişmek için "9," gibi değerleri telefon numarası ile birlikte yazmak gerekir.

Eğer Use dialing rules'u aktif hale getirirseniz, daha modemi tanıtırken belirlediğiniz "dış hatta erişmek için ... numarasını çevir" seçeneği aktif hale gelir. Bütün bunlar bir ofis ortamında dahili hattan dışarıya çıkılıyorsa söz konusudur. Evinizdeki direkt hattan bağlanıyorsanız kafaya takmayın.

tab: Options

Bu bölüm oldukça faydalı seçenekler içeriyor, sırayla bakalım:

Dialing options

  • Display progres while connecting Eğer bu seçili ise, bağlantı simgesine tıkladığınızda "connecting..." gibi bir ekran çıkar. Bu makina ics server ise, client'lar bağlanmaya çalıştığında, bu makina da çalışan kullanıcının işi aksamasın (word'de kuzu kuzu yazı yazarken, birdenbire "connecting" diye ekran çıkmasın) istiyorsanız iptal edebilirsiniz.
  • Promp for name ... Bu seçenek seçili ise, bağlantı simgesine tıklanınca kullanıcı adı ve şifrenin girilebileceği/değiştirilebileceği alanlar görüntülenir. Tavsiyem şu, ilk bağlantıda bunu açın(böylece kullanıcı adı ve şifreyi girebileceksiniz), ilk bağlantı sağlandıktan sonra kullanıcı adı ve şifre kayıt edileceğinden, bu seçeneği iptal edin ve bağlantı simgesine tıklanınca size birşey sormadan şak diye bağlanmasını sağlayın.Özellikle acemi bir kullanıcıya kuruyorsanız bağlantı simgesine tıkladıktan sonra, kayıtlı kullanıcı adı ve şifreyi silip sonra da "bu bağlanmıyor" diye sizi rahatsız etmesini engellemiş olursunuz.
  • Include windows logon domain Modem bağlantısı sağlandıktan sonra, bir de karşıdaki makinaya login olmaya çalışsın mı? Eğer dial-up ile terminal services vs. söz konusu ile belki kullanılabilir, internet bağlantısında işaretlenmemiş olmalı.
  • Prompt for phone number Yukarıdaki Prompt for name... seçeneği gibi. Eğer sürekli aynı numaradan bağlanıyorsanız (mesela TTNET'in 145'i gibi) bu numarayı zaten General tabında belirttik, bir daha her bağlantıda karşımıza çıkmasına lüzum yok. Ancak kullandığınız İSS'nin birden fazla numarası varsa ve siz meşgul çalınca bir diğerini deniyorsanız o zaman başka.

Buradaki hiçbir seçeneği işaretlemezseniz, "bağlan" dediğinizde sadece modemin aradığını duyacak ve bağlantı sağlanınca görev çubuğundaki ışıkları göreceksiniz. Yani sizi hiç rahatsız etmeden bağlanmış olacak.

Redialing options

  • Redial attempts Arandığında bağlantı kurulamazsa(meşgulse vs.) kaç defa daha tekrar aranacak.
  • Time between redial attempt Tekrar aramalar arasında ne kadar süre beklenecek.
  • Idle time before hanging up Bağlandıktan sonra, ne kadar süre hareket olmazsa(internet kullanılmazsa) bağlantı otomatik kesilsin. (Listeden "Never" seçilirse, hiç kesilmez.)
  • Redial if line is dropped Hattan damlarsa...pardon, düşerse tekrar arasın.

tab: Security

İnternet bağlantısı için Typical olarak kalmalı..

Run script işaretlenmemiş olsun(yandaki resmin aksine).

 

tab: Networking

Varsayılan olarak "File and Printer Sharing" seçilmemiş durumdadır. Eğer disk veya yazıcınızı internet üzerinden birisiyle paylaşmak gibi bir derdiniz yoksa sizde seçmeyin.

TCP/IP seçili iken Properties'e tıklayalım.

 

Burada normalde hiç bir değişiklik yapmanız gerekmiyor. Özel bir durum varsa servis sağlayıcınıza danışın.

 

tab : Advanced

Windows XP ile bir Firewall geliyor. İnternet üzerinde gelebilecek olası saldırılara karşı bunun seçili kalmasında fayda var.

Bu bağlantının ağ üzerindeki diğer kullanıcılar tarafından da kullanılabilmesini istiyorsanız Allow other... seçeneğini seçebilirsiniz. Bu konu ICS başlığ altında ayrıntılı anlatılıyor.


Artık modem ile internete bağlanmaya hazırız.

Son Güncelleme: Cumartesi, 12 Eylül 2009 07:38
 
Make Text Bigger Make Text Smaller Reset Text Size

Aktif Ziyaretçiler

Şu anda 22 konuk çevrimiçi

Üye Girişi

Bilgisayar ağları ve Windows Hakkında Bilgiler...